این روزها انواع و اقسام نوشت‌افزار با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در بازار وجود دارد و این موضوع، انتخاب را برای والدین و دانش‌آموزان دشوار می‌کند؛ اما نکته ی حائز اهمیت دانستن نکات لازم در حین خرید است.

یقیناً خرید لوازم‌التحریر جزء آن دسته از خریدهایی است که برای دانش‌آموزان پر از هیجان و سرگرمی و برای والدین همراه با دغدغه است. بسیاری از والدین تنها می‌خواهند که با صرف هزینه‌ای زیاد یا کم هرچه سریع‌تر این خرید را به اتمام برسانند؛ اما  فارغ از قیمت لوازم‌التحریر، مناسب بودن یکی از نکاتی است که باید به آن توجه کرد و در نظر گرفتن این مناسب بودن یعنی دانستن نکاتی لازم و ضروری در حین خرید!

یکی از نکاتی که باید در حین خرید نوشت‌افزار به آن توجه داشت، مقطع تحصیلی فرزند است.  والدین گاهی با این استدلال خرید می‌کنند که خرید لوازم‌التحریر تنها مختص به همان سال است و به همین دلیل نیازی نیست زیاد به مارک و کیفیت توجه داشت؛ از سوی دیگر برخی والدین با در نظر گرفتن اهمیت مقطع تحصیلی و ماندگاری لوازم در مقاطع بعدی سعی می‌کنند تا بیش‌ازحد دقت به خرج دهند. اما بیش از آنکه شکل و ظاهر در خرید اهمیت دارد باید سن فرزند را در نظر گرفت. درصورتی‌که فرزندتان در سال‌های ابتدایی ورود به مدرسه قرار دارد باید این دقت را چند برابر کنید تا این نوشت‌افزار به‌عنوان ابزار تشویقی دانش‌آموز باعث دل‌زدگی از درس و مدرسه نشود.

بی‌شک خرید مداد و خودکار در هر سبد خریدی جا دارند و نمی‌توان از آن‌ها صرف‌نظر کرد؛ بنابراین در حین خرید توجه داشته باشید که فرزندانتان مداد باید به دست بگیرد یا اتود! باید ازاین‌جهت گفته شد که به توصیه کارشناسان در سال‌های ابتدایی مداد برای دانش‌آموزان راحت‌تر است و باعث خواهد شد تا خطشان خوش‌تر شود. از سوی دیگر تعویض نوک اتود برای دانش‌آموزان ابتدایی که سن کمتری دارند سخت‌تر است.

در هنگام خرید مداد هم با توجه طرح‌های فانتزی و کیفیت‌های مختلفی که وجود دارد، توصیه شده است تا مدادی با بدنه ساده انتخاب شود؛ چراکه طرح‌های کاغذی پس‌ازآنکه شکسته شوند به‌سختی تراش خواهند شد.

دقت داشته باشید تا نوک خودکار و مداد انتخابی بیش‌ازحد روان یا سفت نباشد که در حالت اولی تمام ‌وقت داش آموز باید صرف تراش کردن و در حالت دوم موجب درد گرفت دست فرزندتان خواهد شد.
همچنین خودکاری را انتخاب کنید که حتماً پوششی برای نوک آن در نظر گرفته شده باشد تا در صورت پس دادن جوهر کیف و سایر لوازم را خط‌خطی نکند. در سال‌هایی ابتدایی، خرید مداد شمعی و ماژیک به دلیل تنوع و رنگ‌رنگی بودن بسیار موردتوجه دانش‌آموز است اما در دقت کنید که ماژیک‌های پفی برای نقاشی بچه‌ها چندان مناسب نیستند. هنگام استفاده از این نوع ماژیک‌ها پس از نقاشی روی آن سشوار گرفته می‌شود که گرمای سشوار موجب تبخیر شدن حلال‌های رنگی شده و ممکن است موجب تحریک سیستم تنفسی کودکان شود.
به‌هیچ‌وجه لوازم تیز و برنده مثل پرگار را در داخل کیف بدون محافظ رها نکنید، چراکه ممکن است سایر وسایل را پاره کند. خرید پلاستیکی این نوع وسایل نسبت به فلزیی اولویت دارد. تراش هم دیگر نوشت‌افزار اجتناب‌ناپذیر است که حتماً باید در خرید آن دقت کرد. این نوع وسیله هم مانند سایر وسایل متنوع و در طرح‌های گوناگونی است که پیشنهاد می‌شود حتی‌الامکان پلاستیکی و کوچک باشد. همچنینی اگر محفظه‌ای برای نگهداری آشغال داشته باشد، دیگر نیازی است تا کودک به‌زحمت بیفتد. دفترچه‌های مختلفی از برگ‌های ۴۰ تا ۲۰۰ برگ و در طرح‌های مختلف وجود دارد. حتماً در خرید دفترچه دقت داشته باشید که برای چه درسی چه اندازه دفتر لازم است تا دیگر نیازی به تعویض و خرید مجدد نداشته باشد. همچنین از خرید دفترهای قطور برای دانش‌آموزان سال‌های ابتدایی خودداری کنید چراکه باعث خواهد شد تا بارشان بیش‌ازحد سنگین شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست